Pozdrowienia dla Strażaków!

Telefon tylko dla znajomych! :-)

Odżywki na Masę

Listopad 27, 2013 by Uncategorized No Comments

ODŻYWKI NA MASĘ – STOSOWAĆ CZY NIE?

Podstawą rozbudowanej masy mięśniowej są nie tylko regularne i intensywne treningi oraz ćwiczenia na masę, ale także odpowiednie i zdrowe odżywianie. Jeśli masz problemy z przybraniem na masie, prawdopodobnie zaniedbujesz drugi aspekt, czyli jedzenie. Niezwykle istotne podczas treningów jest częste jedzenie mniejszych porcji, pamiętając, że także po treningu należy uzupełnić składniki mineralne i odbudować mikrouszkodzenia mięśni. Poza tym musisz dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka. Znajdziesz je w takich produktach jak tuńczyk (nie wybieraj jednak tego w oleju, lepszy bowiem jest w sosie własnym), filety z kurczaka, inne ryby (łosoś, pstrąg, ale także dorsz wędzony), cielęcia, chudy ser twarogowy, czy wątróbka.

Na każdy kilogram masy ciała powinno przypadać 1,5 do 2 gram białka, każdy może więc w prosty sposób obliczyć, jakie jest jego indywidualne zapotrzebowanie na ten składnik. Kolejnym ważnym elementem są węglowodany złożone, które, w przeciwieństwie do prostych, są trawione dłużej, więc także dłużej dostarczają nam energii. Węglowodany są podstawowym źródłem energii, ich ograniczenie wiąże się więc z mniejszą chęcią i siłą do ćwiczeń. Źródłem złożonych węglowodanów są na przykład: chleb pełnoziarnisty (zrezygnuj się z białego pieczywa), płatki owsiane, ryż brązowy, kasza jęczmienna oraz kasa gryczana, a także makaron razowy. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości białka i innych składników, warto sięgnąć po suplement diety, jakim są odżywki na masę – składają się one głównie z białka, które jest tak istotne przy budowie mięśni.

Odżywki na masę są podzielone na różnorodne rodzaje, można je więc dostosować do intensywności treningów, płci, ale także walorów smakowych – może wybrać odżywki o niemal dowolnym smaku. Najpopularniejsze są czekoladowe, truskawkowe i waniliowe, z pewnością jednak znajdziesz coś, co będzie ci odpowiadać. Ważnym składnikiem odżywek na masę jest też kreatyna, która dostarcza mięśniom energii do szybszej i bardziej intensywnej pracy – dzięki temu treningi stają się bardziej wydajne, a mięśnie rosną szybciej. Dodatkowo te odżywki mogą przyśpieszać metabolizm, czy zwiększać spalanie tłuszczów, co pozwoli odkryć masę mięśniową. Odżywki na masę są stałym elementem diety profesjonalnych sportowców, których zapotrzebowanie energetyczne jest wyjątkowo duże.